Datongin rautatieasema

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse Datongin rautatieasema kartalla
Datongin rautatieasema
Kiinalainen nimi: Datong Station
Osoite: No.1 Zhanqian Road, Datong
Kiinalainen Osoite: No. 1, Zhanqian Street, Datong City

Datongin rautatieasema on tärkeä liikenteen solmukohta, joka yhdistää Pekingin, Tianjinin, Hebein maakunnan, Shanxin maakunnan ja Sisä-Mongolian autonomiset alueet. Siellä on viisi suurta kaksiraiteista sähköistettyä rautatietä, Peking-Baotou-rautatie, Peking-Yuanping-rautatie, Datong-Zhangjiakou-rautatie, Datong-Qinhuangdao-rautatie ja Beitongpu-rautatie. Asemalla on myös yli 40 muuta haaralinjaa ja ajoratalinjaa. Bullet-junalinjat ovat rakenteilla tai suunnitteilla Datongin ja Xianin ja Pekingin välillä. Asema sijaitsee Moskovaan johtavalla kansainvälisellä rautatielinjalla. Tämä verkkomainen rautatieverkosto yhdistää Kiinan pohjois- ja luoteisosat.

loma Kiinassa 2021

Linjat

  • Peking-Baotou-linja (Peking-Zhangjiakou-Datong-Jining-Hohhot-Baotou)
  • Datong-Qinhuangdao-linja (Datong-Qinhuangdao)
  • Peking-Yuanping (Peking-Datong Lingqiu-Yuanping)
  • Tongpu-linja (Datong-Yuncheng)
  • Kansainvälinen rautatie (Peking-Datong-Jining-Erlianhaote-Ulaanbaatar-Moskova)
  • Yungang-linja (Datong-Yungang)
  • Datong-Zhungeer-linja (Datong – Zhungeer)
  • Datong-Xi'an (Datong-Xi'an)
Datongin rautatieasema

Kuljetus Datongin rautatieasemalle

Bussi: Matkustajat voivat mennä bussilla nro 1, nro 2, nro 4, nro 8 tai nro 32 rautatieasemalta Datongin kaupunkiin.

Ohjaamo: Alkuhinta on 5 tai 6 RMB ja sen jälkeen 1,2 RMB kilometriltä.



Datongin rautatieasemalta Pingyaon rautatieasemalle

Muinaisesta kaupunkimatkasta voi nauttia yksi K-juna ja kolme hidasta junaa. K-junan lipun hinta on 69 RMB kovalle istuimelle ja 130 RMB kovalle nukkujalle. Hitaiden junien liput ovat hieman halvempia: 61 RMB kovalle istuimelle, 122 RMB kovalle nukkujalle ja 186 RMB pehmeälle nukkujalle.

Jotkut näistä junista lähtevät aikaisin aamulla; siksi sinun tulee olla varovainen, ettet missaa niitä.

Datongin asemalta Pingyaon asemalle…

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K7807 05:49 13:37 7h 48min
2671 16:40 00:15 7h 35min
2462/2463 23:17 06:22 7h 5min
2602/2603 06:17 14:20 8h 3min

Datongin rautatieasemalta Pekingiin

Datongin asema on yhdistetty Pekingin asema , Pekingin länsiasema , ja Pekingin pohjoiselle asemalle K-, T- ja hidasjunilla. Junamatka kahden kaupungin välillä kestää 6-7 tuntia. Lipun hinta on noin 45 RMB - 53 RMB kovalle istuimelle, 99 RMB - 107 RMB kovalle nukkujalle ja 138 RMB - 158 RMB pehmeälle nukkujalle.

toivottaa sinulle hyvää terveyttä kiinaksi

Seuraavassa taulukossa verrataan T-, K- ja hitaita palveluita:

Vuosi 2005

Datongin asemalta Pekingiin…

Junan numero Kohteet Lähtö Saapuminen Kesto
K616 Peking 08:06 14:35 6h 29min
K44 Peking 13:40 19:42 6h 2min
K574 Pekingin länsi 03:07 09:10 6h 3min
1456 Pohjois-Peking 12:43 20:05 7h 22min

Datongin rautatieasemalta Yungang Grottoesille

Datongin asemalta pääsee helposti bussilla AAAAA:n luonnonkauniille alueelle ja Yungang Grottoesille. Bussi 4 Four Bus Companyn kautta pääsee terminaaliin ja sitten bussilla 3 Yungang Grottoesille. Koko matka kestää noin kaksi tuntia ja maksaa 2 RMB.

Datongin rautatieaseman erikoisvinkkejä

  • Varataksesi lippuja puhelinpalvelun kautta, maksa lippu ensin pankin kautta, jonka jälkeen henkilökunta auttaa varaamaan lipun tai toimittamaan lipun sinulle.
  • Kaikki rautatieasemat ympäri maata ovat yhteydessä toisiinsa, joten voit varata tarvitsemasi lipun mistä tahansa
  • Puhelinvaraus vaatii ylimääräisen 5 RMB:n lippua kohden. Saadaksesi toimituksen kotiovellesi lisää 15 RMB (toimituspalvelu on saatavilla vain kaupungissa).

Erikoispalvelu Datongin rautatieasemalla

Matkustajakuljetukset: matkatavaroiden ja pakettien kuljetuspalvelu.

Rahdin kuljetus: rahtivaunujen, konttien ja lastin turvatoimien toimittaminen.

Datongin rautatieaseman kohteet:

Datongin rautatieasemalta…

Tyyppi Junan numero Kohteet Lähtö Saapuminen Kesto
K-junat K7803 Taiyuan 14:55 18:35 3h 40min
K616 Peking 08:06 14:35 6h 29min
K606 Tianjin 22:33 07:32 8h 59min
K7807 Yuncheng 05:49 18:59 13h 10min
K573 Dongsheng länteen 20:54 10:09 13h 15min
K1112 Shenyang 22:08 15:28 17h 20min
K218 Handan 15:45 10:08 18h 23min
K220 Baotou 18:29 13:13 18h 44min
K712 Qingdao 09:47 10:15 24h 28min
K891 Hangzhou 11:55 12:55 25h
K1278 Nanchang 08:35 16:59 32h 24min
K43 Jiayuguan 10:55 19:55 33h
K731 Guangzhou Itä 14:19 05:15 38h 56min
Muut junat 4629 Shuozhou 07:10 09:11 2h 1min
6823 Ningwu 12:51 16:27 3h 36min
6088 Zhangjiakou Etelä 07:38 11:25 3h 47min
2671 Xi'an 16:40 08:56 16h 16min
2462 Linfen 15:57 09:10 17h 13min
2604 Qinhuangdao 10:35 10:47 24h 12min
1456 Tongliao 08:57 10:00 25h 3min
1458 Hohhot 17:25 18:39 25h 14min