Chengdun rautatieasema

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Chengdun asema, jota kutsutaan myös pohjoiseksi rautatieasemaksi, on Lounais-Kiinan suurin rautatieliikenteen solmukohta, 504 km (313 mailia) Chongqingin kaupungista tai 1100 km (683 mailia) Kunmingin kaupungista. Lippuikkunat myyvät junaliput 10 päivää ennen lähtöpäivää.

Linjat ja junat

Chengdun rautatieasema on joidenkin tärkeiden rautatielinjojen, kuten Chengdu-Chongqing-linjan, Baoji-Chengdu-linjan, Chengdu-Kunming-linjan ja Dazhou-Chengdu-linjan, lähtöasema. Yli 20 kaupunkia, mukaan lukien Guangzhou, Wuhan, Changsha, Kunming, Nanjing, Chongqing, Fuzhou, Nanchang, Shanghai ja Lanzhou tarjoavat suorat junat Chengduun.

Kuljetus Chengdun rautatieasemalle

Bussilla

1. Chengdun rautatieasema (Chengdun asema): 2, 9, 16, 17, 27, 34, 36, 50, 54, 55, 65, 83, 86, 108, 123, 298, K1, K2



2. Chengdu Shuangliun lentokentälle/lentokentältä: Lentokenttäbussi 2

3. Chengdu Chadianzin linja-autoasemalta ja takaisin: 17 ja 86

Metrolla

Metrolinja 1: suoraan Chengdun rautatieasemalle (成都站) Metrolinja 2: Tianfu Square -asema (天府广场站) - vaihto metrolinjaksi 1 - Chengdun rautatieasema (成都站)

Chengdun rautatieasemalta Chengdun itäiselle rautatieasemalle

Chengdun itäinen rautatieasema sijaitsee Wanke Roadilla, Chenghuan alueella.

Aja metrolinjalla 1 (suuntaan Century Cityn asemalle, 4 pysäkkiä) Tianfu Square -asemalle, sitten metrolinjalle 2 ( kohti Chengdu Institute of Public Administration -asemaa, 8 pysäkkiä) Chengyu Flyover -asemalle ja kävele luoteeseen noin 700 metriä. Koko matka kestää noin 50 minuuttia.

Chengdun rautatieasema

Vaihtoehtoisesti voit mennä bussilla 2 Chengdu East Station West Square -aukiolle. Tämä voi kestää 1 tunnin ja 10 minuuttia.

Chengdun rautatieasemalta Chengdu West -rautatieasemalle (Chengdu South Railway Station)

Chengdun eteläinen rautatieasema sijaitsee Wuhoun alueella, pääasiassa Emeishanin ja Jiangyoun rajaaville C-junille. Pääset sinne metrolinjalla 1 ja jää pois Chengdun eteläisellä rautatieasemalla (火车南站) D1-liittymän kautta. Koko matka kestää noin 40 minuuttia.

Chengdun rautatieasemalta Lhasan rautatieasemalle

T22/T23-juna vie sinut Lhasan rautatieasema , joka sijaitsee Lhasan kaupungista lounaaseen. Tämä on pitkä 3 360 kilometrin matka, joka kestää noin 43 tuntia. Hinta on 328 RMB kovalle istuimelle, 668 - 709 kovalle nukkujalle tai 1062 - 1101 pehmeälle nukkujalle.

Junat Lähtee saapuu Kesto
T22/T23 20:45 15:40 1pv 18h 55min

Chengdun rautatieasemalta Chongqingin pohjoiselle rautatieasemalle

Chengdusta liikennöi päivittäin 11 junaa Chongqingin pohjoinen asema . Niistä kahdeksan on D-junia. D-junat vievät sinut Chongqingiin noin kahdessa tunnissa ja maksavat 97 RMB toisen luokan istuimesta tai 116 RMB ensimmäisen luokan istuimesta.

kiina hi speed train

Jos haluat halvemman matkan, voit valita myös kahdesta K-junasta ja T-junasta Chongqingiin. Ne kestävät noin viisi tai kolme tuntia ja maksavat 46 RMB. Taulukossa on joitakin junia viitteeksi.

Chengdun asemalta pohjoiseen Chongqingiin…
Junat Lähtee saapuu Kesto
D628 07:40 09:49 2h 9min
D5116 13:53 16:01 2h 8min
D5126 18:11 20:22 2h 10min
K194 09:17 14:18 5h 1min
T58 10:20 13:28 3h 8min

Chengdun rautatieasemalta Kunmingin rautatieasemalle

Chengdun rautatieasema ja Kunmingin rautatieasema kuusi K-junaa yhdistää päivittäin. Tämä on pitkä matka. Valmistaudu yömatkaan. Seuraava aikataulu on tiedoksi.

Chengdun asemalta Kunmingin asemalle…
Junat Lähtee saapuu Kesto
K853 08:42 07:33 22h 51min
K113 13:02 07:13 18h 11min
K145 13:57 10:08 20h 11min
K165 15:02 09:22 18h 20min
K1139 15:03 13:01 21h 58min
K1504/K1501 19:04 12:31 17h 26min

Chengdun rautatieaseman kohteet

Chengdun asemalta…
Tyyppi Junat Kohteet Lähtee saapuu Kesto
D-junat D6101 Qingcheng-vuori 06:53 07:26 33 min
D6149 Liduin puisto 14:49 15:25 36 min
D6183 Pengzhou 09:30 10:11 41 min
D5104 Chongqing pohjoiseen 08:54 10:57 2h 3min
D5154 Yingshan 13:43 15:50 2h 7min
D5176 Guang'an Etelä 08:22 10:39 2h 17min
D6150 Nanchong 15:42 18:27 2h 45min
D5182 Dazhou 08:12 11:01 2h 49min
D368 Wuhan 10:44 20:23 9h 39min
D628 Shanghai Hongqiao 07:40 23:38 15h 58min
K-junat K9445 Yibin 23:37 06:43 7h 6min
K9396 Bazhong 21:50 07:13 9h 23min
K9455 Panzhihua 18:51 08:00 13h 9min
K6 Xi'an 21:14 12:15 15h 1min
K113 Kunming 13:02 07:13 18h 34min
K9472 Longchang viisi iltapäivällä 12:39 19h 39min
K856 Lanzhou 15:20 12:01 20h 41min
K692 Hankou 13:06 11:30 22h 24min
K1058 Xining West 11:56 12:39 1pv 43min
K818 Pekingin länsi 19:18 21:07 1pv 1h 49min
K870 Zhengzhou 14:41 16:36 1pv 1h 55min
K194 Guangzhou 09:17 13:16 1pv 3h 59min
K246 Yangzhou 21:38 06:35 1pv 8h 57min
K424 Ningbo 12:20 22:55 1pv 10h 35min
K206 Qingdao 17:36 08:44 1pv 15h 8min
K258 Tianjin 13:55 05:58 1pv 16h 3min
K678 Yantai 16:23 08:56 1pv 16h 33min
K386 Shenyang North 17:47 11:10 1pv 17h 48min
K390 Fuzhou 10:11 05:25 1pv 19h 14min
K452 Etelä-Urumchi 19:13 18:07 1pv 22h 54min
K1273 Hangzhou 08:31 09:39 2pv 1h 8min
K546 Qiqihar 07:39 13:20 2pv 5h 41min
T-junat T8906 Mianyang 13:46 15:19 1h 33min
T8972 Jiangyou 18:58 21:20 2h 22min
T8865 Xichang 21:21 07:06 9h 45min
T8870 Guangyuan 18:21 13:22 19h 1min
T126 Dongguan Itä 22:35 05:16 1pv 6h 41min
T22 Lhasa 20:45 15:40 1pv 18h 55min