Changshan rautatieasema

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Changshalla on kaksi suurta rautatieasemaa, Changsha Railway Station ja Changsha South Railway Station, joista ensimmäinen liikennöi pääasiassa tavallisia junia ja pikajunia ja jälkimmäinen pääasiassa suurnopeusjunia. Changshan rautatieasema on 1 587 kilometriä (986 mailia) Pekingin läntisestä rautatieasemalta, 1 173 kilometriä (729 mailia) Shanghain eteläiseltä rautatieasemalta ja 1 068 kilometriä (675 mailia) Maoming East -rautatieasemalta.

Changshan rautatieasemalla on yli 30 lippuikkunaa matkustajien avuksi, ja lipputoimistot sijaitsevat sen tärkeimmillä kaupallisilla alueilla. Lisäksi saatavilla on myös online-lippujen varauspalvelu ja puhelinvarauspalvelu, ja ennakkovaraus on aina erittäin suositeltavaa.

Changshan rautatieasema, jonka pinta-ala on 40 000 neliömetriä (430 000 neliöjalkaa), on 23 metriä (75 jalkaa) korkea ja 151 metriä (495 jalkaa) leveä, ja siinä on neliö sekä länsi- että itäosassa. Siellä on viisi tavallista odotussalia, kuusi VIP-pehmusteista odotussalia, yksi äiti- ja vauvasali sekä yksi sotilaiden odotussali. Zhuzhoun ja Xiangtanin kaupunkien väliset bussit lähtevät 15 minuutin välein rautatieaseman edustalta aukiolta.



Changshan rautatieaseman ulkopuolella

Linjat ja junat

Changshan rautatieasema toimii Peking-Guangzhou-, Hunan-Guizhou-, Hangzhou-Nanchang-, Luoyang-Zhanjiang-, Wuhan-Guangzhou-rautatie- ja Shimen-Changsha-rautatielinjojen liitoskohtana, jossa yli 80 junaparia Kiinan suurimmat kaupungit ovat saatavilla joka päivä. Changshasta on erittäin kätevää matkustaa moniin Kiinan suuriin kaupunkeihin, kuten Pekingiin, Shanghaihin, Guangzhouhun, Shenzheniin, Harbiniin, Shenyangiin, Xi'aniin, Kunmingiin, Wuhaniin, Zhengzhouhun, Fuzhouhun, Nanningiin ja Jinaniin.

Alla on luettelo tärkeimmistä junista, jotka liikennöivät Changshan rautatieasemalta muille Kiinan suurille rautatieasemille:

kuinka pitkä oli Tšingis-khaani
Tyyppi Junat Kohteet Lähtee saapuu Kesto
G-junat G1606 Nanchang West 17:35 19:09 1h 34min
G6001 Shenzhen Pohjois 15:00 17:55 2h 55min
G535 Guilin 7:12 10:28 3h 16min
G288/G289 Qingdao 7:55 18:18 10h 23min
G578/G575 Shanghai Hongqiao 13:28 20:11 6h 43min
G294/G291 Tianjin 8:25 17:40 9h 15min
G580 Nanjing Etelä 17:08 22:31 5h32min
T-junat T8321 Shaoshan 9:16 9:16 1h 43min
T8303 Huaihua 10:54 18:04 7h 10min
T8308/T8309 Jishou 7:50 15:00 7h 10min
T8301 Yongzhou 11:50 16:30 4h 40min
K-junat K9092 Changde 17:40 20:53 3h 13min
K9015 Hengyang 7:25 10:43 3h 18min
K9017 Shenzhen 21:45 8.40 seuraavana päivänä 10h 55min
K9031/K9034 Zhangjiajie 20:30 7:45 seuraavana päivänä 11h 15min
K779 Nanning 21:08 11:10 seuraavana päivänä 14h 2min
K407 Haikou 20:53 16:58 seuraavana päivänä 20h 5min
K502/K503 Chengdu Itä 17:22 13:01 seuraavana päivänä 19h 39min
K1074 Jinan 15:48 9:47 seuraavana päivänä 17h 59min
D-junat D2602/D2603 Fuzhou 15:45 21:53 6h 8min
D2606/D2607 Pohjois-Xiamen 14:10 20:50 6h 40min

Changshan rautatieasemalta Guangzhouhun

Changshan rautatieasema on 707 kilometriä (439 mailia) Guangzhoun rautatieasemalta, ja näiden kahden aseman välillä kulkee päivittäin suurnopeusjunia. Alla on luettelo junista, jotka lähtevät Changshan rautatieasemalta Guangzhouhun:

Junat Lähtee saapuu Kesto
G6123 21:20 23:57 2h 37min
G6109 9:30 12:12 2h 42min
G6111 12:19 15:01 2h 42min
G6113 12:58 15:40 2h 42min
G6117 17:54 20:36 2h 42min
G6121 21:00 23:42 2h 42min
G6119 19:53 22:36 2h 43min
G6105 7:40 10:24 2h 44min
G6115 15:19 18:07 2h 48min
G6101 7:06 9:55 2h 49min
G6103 7:17 10:07 2h 50min
G6107 8:10 11:06 2h 56min

Changshan rautatieasemalta Pekingiin

Changshan rautatieasema on noin 1 249 kilometrin (776 mailia) päässä Pekingin rautatieasemalta, ja näiden kahden aseman välillä kulkee päivittäin suurnopeusjunia. Alla on luettelo junista, jotka lähtevät Pekingiin Changshan rautatieasemalta:

Junat Lähtee saapuu Kesto
G84 kello 9 14:40 5h 40min
G502 7:30 14:18 6h 48min
G504 14:35 21:24 6h 49min
G506 15:03 21:53 6h 50min

Changshan rautatieasemalta Shenzheniin

Changshan rautatieasema on noin 854 kilometriä (531 mailia) Shenzhenin rautatieasemalta, ja näiden kahden aseman välillä kulkee päivittäin suurnopeusjunia. Alla on luettelo Changshan rautatieasemalta Shenzheniin lähtevistä junista:

valon kiinan temppeli
Junat Lähtee saapuu Kesto
G6027 19:27 22:49 3h 22min
G6013 7:30 10:53 3h 23min
G6025 19:05 22:28 3h 23min
G6011 7:00 10:25 3h 25min
G6015 7:55 11:20 3h 25min
G6017 10:07 13:35 3h 28min
G6019 10:58 14:26 3h 28min
G6023 16:10 19:40 3h 30min

Changshan rautatieasemalta Changsha Huanghuan kansainväliselle lentokentälle

Changsha Huanghuan kansainvälinen lentokenttä sijaitsee Huanghuan kaupungissa noin 26 kilometrin (16 mailia) päässä Changshan rautatieasemalta, ja sinne pääsee suoraan bussilla 114 tunnin sisällä.

Vaihtoehtoinen reitti on kävellä Changshan rautatieasemalta Civil Aviation Mansioniin ja sitten mennä lentokenttäbussilla lentokentälle. Lentokentälle voidaan ottaa myös taksi rautatieasemalta, ja se maksaa noin 80 RMB kahden paikan välillä.

Kaupunkikuljetus Changshan rautatieasemalle

Taksilla

Changsha-taksin lähtöhinta on 6 RMB ensimmäiseltä 3 kilometriltä (1,9 mailia) ja 1,8 RMB jokaiselta lisäkilometriltä päiväsaikaan (klo 5.00-21.00). Hinta on kuitenkin 8 RMB ensimmäiseltä 3 kilometriltä (1,9 mailia) ja 2,16 RMB jokaiselta lisäkilometriltä yöaikaan (klo 21.00–5.00). Lisäksi kuljettaja veloittaa 2 RMB joka kerta bunkkerilisämaksuna, ja sinua kehotetaan neuvottelemaan kuljettajan kanssa ja pyytämään laskua ongelmien välttämiseksi tai vaatimaan mittarin käyttöä.

Bussilla

Bussijärjestelmä on erittäin kätevä Changshassa, sillä lippujen hinta on 1 RMB tavallisissa busseissa ja 2 RMB ilmastoiduissa linja-autoissa. Ne kulkevat päivittäin klo 6.00-21.00 ja seuraavat bussit voidaan viedä Changshan rautatieasemalle kaupungin eri kolkista: 101, 104, 107, 108, 110, 111, 112, 113, 114, 117, 118, 121, 126, 127, 135, 136, 139, 148, 158, 168, 202, 312, 317, 401, 602 ja 803.

Metrolla

Metrolinja 2 liikennöi päivittäin klo 6.00-22.30 Changshassa. Se ohittaa Wangchengpon, Jinxing Roadin, Xihu Parkin, Rongwan Townin, Juzizhoun, Wuyi Squaren, Furong Squaren, Yingbin Roadin, Yuanjialingin, Changshan rautatieaseman, Jintai Squaren, Wanjiali Squaren, Renmin East Roadin, Changsha Avenuen, Shawan Parkin, Duhua Roadin, Changshan eteläinen rautatieasema ja Guangda matkallaan lännestä itään; siksi matkustajien on erittäin kätevää vaihtaa toiseen kulkuvälineeseen metrolinjan 2 kautta.

Kuljetus muille Changshan rautatieasemille

Changshan eteläiselle rautatieasemalle

Lituo Avenuella Yuhuan alueella sijaitsevalle Changshan eteläiselle rautatieasemalle pääsee busseilla 135 ja 148 tai metrolla 2 Changshan rautatieasemalta, ja matka näiden kahden paikan välillä kestää noin 40 minuuttia.

Changshan rautatieasemalta tärkeimpiin Changshan maisemakohteisiin

  • Bussit 110, 112, 114 tai 127 menevät Changshan rautatieasemalta Mawangdui Han Tombsiin, ja matka kestää noin 10 minuuttia.
  • Bussi 1 kulkee Yuelu Academylle asemalta ja matka kestää noin 20 minuuttia.
  • Bussit 111, 113 tai 116 menevät Hunanin maakuntamuseoon Changshan rautatieasemalta.