Peking-Shijiazhuang-junat

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Pekingin ja Shijiazhuangin välillä kulkee paljon junia. Kohteita yhdistää noin 100 paria suurnopeusjunia, jotka vievät noin 1½ tuntia yhteen matkaan. Muut 60 normaalinopeusjunaa kestävät 3–6 tuntia.

Peking-Shijiazhuangin suurnopeusjunat

Nopeita faktoja

  • Etäisyys: 145 kilometriä (90 mailia)
  • Päätteet: Pekingin läntinen rautatieasema , Shijiazhuangin rautatieasema
  • Kesto: 1½ tuntia
  • Pääpysäkit: Baoding, Shijiazhuang Zhengdingin kansainvälinen lentokenttä, Gaobeidian, Dingzhou, Zhuozhou

Pekingin ja Shijiazhuangin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 9.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G6737 05:34 06:53 1 h 19 min
G403 08:00 09:07 1 h 7 min
D2003 13:16 14:57 1 h 41 min
G8907 22:11 23:31 1 h 7 min

Yllä oleva aikataulu on vain tiedoksi. Tutustu Pekingistä Shijiazhuangiin ajan tasalla olevat aikataulut .



Shijiazhuangin ja Pekingin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 9.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
D922 05:18 06:40 1 h 22 min
G606 09:35 10:54 1 h 19 min
G628 18:43 20:27 1 h 44 min
G1578 22:26 23:38 1 h 12 min

Pekingin ja Shijiazhuangin suurnopeusjunien lippujen hinnat

Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
407,5 ¥ (60 $) 206,5 ¥ (30 $) 128,5 ¥ (19 $)

Normaalinopeuksiset junat Peking–Shijiazhuang

Nopeita faktoja

Normaalinopeusjuna-aikataulut Pekingistä Shijiazhuangiin

(Päivitetty 9.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K7725 05:00 08:52 3 h 52 min
Z69 10:00 12:43 2 h 43 min
T7 16:40 19:30 2 h 50 min

Yllä oleva aikataulu on vain tiedoksi. Tutustu Pekingistä Shijiazhuangiin ajan tasalla olevat aikataulut .

Normaalinopeuksisten junien aikataulut Shijiazhuangista Pekingiin

(Päivitetty 9.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K610 00:43 05:03 4 h 20 min
Z56 11:06 13:38 2 h 32 min
T290 15:17 18:10 2 h 53 min

Normaalinopeuksisten junalippujen hinnat Pekingistä Shijiazhuangiin

Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
152 ¥ (22 $) 103,5 ¥ (15 $) 48 ¥ (7 dollaria)

Mikä juna valita?

Mikä on parempi vaihtoehto suurnopeusjunien ja normaalinopeuksien junien välillä Pekingistä Shijiazhuangiin?

Jos aikataulusi on tiukka, nopea juna on paras vaihtoehto, sillä pääset määränpäähän noin 1½ tunnissa. Rajoitetun budjetin matkustajille normaalinopeusjuna, joka kestää noin 2½ tuntia, on parempi vaihtoehto.

Toisen luokan istuin on halvin vaihtoehto suurnopeusjunassa, kun taas kova istuin on halvin normaalinopeusjunassa. Voit ostaa kolme lippua koville paikoille samalla hinnalla kuin toisen luokan istumalipun.

Vanhemmat matkustajat ja lapsiperheet voivat harkita makuuvaunuja normaalinopeuksissa junissa. Makuuvaunut tarjoavat enemmän yksityisyyttä ja ovat mukavampia. Suurnopeusjunaan verrattuna sinun täytyy viettää junassa ylimääräinen tunti.

Aiheeseen liittyvät artikkelit