Peking-Shenzhen -junat

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Peking-Shenzhen-junareitti kulkee Kiinan pohjoisesta etelään. Etäisyys on yli 2400 kilometriä. Nopein juna on G71, jonka matka-aika on 10 tuntia 38 minuuttia.

Tällä reitillä kulkee yhdeksän junaparia. Viisi paria toimii päivittäin, mutta neljä paria toimii yleensä vain neljänä päivänä viikossa.

Peking-Shenzhen suurnopeusjunat

Nopeita faktoja

Pekingin ja Shenzhenin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 1.4.2020)



Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G71 07:26 18:04 10 h 38 min
G79 10:00 18:37 8 h 37 min

Huomaa: Yllä luetellut junat ovat vain osa käytössä olevista junista. Aikataulu on vain tiedoksi.

Kiinan tärkeimpien kaupunkien kartta

Jos haluat ajantasaiset aikataulut, voit käyttää tämän sivun yläreunassa olevaa hakutyökalua tai tehdä hakuja China Highlights -junalippupalvelumme kautta.

Pekingin ja Shenzhenin yön suurnopeusjunien aikataulut

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
D901 20:10 07: 06 + 1 10 h 56 min
D903 20:15 07: 11 + 1 10 h 56 min
D927 20:25 07: 40 + 1 11 h 15 min

Huomaa: Yllä luetellut junat ovat vain osa käytössä olevista junista. Aikataulu on vain tiedoksi.

+1 tarkoittaa, että saavut toisena päivänä.

Jos haluat ajantasaiset aikataulut, voit käyttää tämän sivun yläreunassa olevaa hakutyökalua tai tehdä hakuja China Highlights -junalippupalvelumme kautta.

1944 kiinalaisen horoskoopin vuosi

Shenzhenin ja Pekingin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 1.4.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G38 08:37 18:09 9 h 32 min
G488 10:49 17:06 6 h 17 min
G486 12:09 21:26 9 h 17 min
G492 14:43 22:42 7 h 59 min

Shenzhenin ja Pekingin yöpyminen suurnopeusjuna-aikataulut

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
D902 19:34 06: 56 + 1 11 h 22 min
D904 19:45 07: 01 + 1 11 h 16 min
D928 19:55 07: 18 + 1 11 h 23 min

Pekingin ja Shenzhenin suurnopeusjunien lippujen hinnat

Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
2 939 ¥ (416 $) 1 488 ¥ (211 $) 944,5 ¥ (134 $)

Pekingistä Shenzheniin yöpyminen suurnopeusjunien lippujen hinnat

Uusi Soft Sleeper Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Toinen luokka
1 197–1 540 ¥ (171–220 dollaria) 1 141 ¥ (163 $) 707 ¥ (101 $) 392–756 ¥ (56–108 dollaria)

Normaalinopeusjunat Peking–Shenzhen

Nopeita faktoja

Normaalinopeusjuna-aikataulu Pekingistä Shenzheniin

(Päivitetty 1.4.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K105 23:16 04: 20 + 2 29 h 4 min

Huomaa: Yllä mainittu juna on vain yksi liikenteessä olevista. Aikataulu on vain tiedoksi.

ystävänpäivä kiinassa

+1 tarkoittaa, että saavut toisena päivänä ja +2 tarkoittaa, että saavut kolmantena päivänä.

Jos haluat ajantasaiset aikataulut, voit käyttää tämän sivun yläreunassa olevaa hakutyökalua tai tehdä hakuja China Highlights -junalippupalvelumme kautta.

Normaalinopeusjuna-aikataulu Shenzhenistä Pekingiin

(Päivitetty 1.4.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K106 10:21 16: 27 + 1 30 h 6 min

Normaalinopeuksisten junalippujen hinnat Pekingistä Shenzheniin

Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
756 ¥ (108 $) 476 ¥ (68 dollaria) 259 ¥ (37 $)

Juna vai lentokone - kumpi on parempi?

Kumpi on parempi, riippuu matkasi syystä.

Jos matkustat työasioissa, on parempi matkustaa lentokoneella, koska se on nopein kulkuväline Pekingistä Shenzheniin ja päinvastoin. Lentoliput voivat olla kilpailukykyisiä, kun on alennuksia.

miksi buddhalaisuus levisi Kiinaan

Jos matkustat turistina, on parempi käyttää suurnopeusjunia, koska ne ovat nopeita, täsmällisiä ja savuttomia. Lippujen hinnat ovat kohtuulliset. Voit kävellä junassa venytellä jalkojasi ja nauttia näkymistä matkan ikkunoista.

Normaalinopeusjunaa ei kuitenkaan suositella, koska matka kestää liian kauan ja tilat ja ympäristö eivät ole kovin hyvät.

Katso tarkemmat tiedot alta:

Pikajuna Normaalinopeusjuna Lentokone
Lipun hinta 134 dollaria toisesta luokasta
211 dollaria ensimmäisestä luokasta
US$ 68 kovalle nukkujalle
108 US dollaria pehmeästä nukkujasta
US0 turistiluokan lipusta
Kesto 8½-11½ tuntia 29-30 tuntia 3½ tuntia
Täsmällisyys Täsmällinen Satunnaisia ​​viivästyksiä Satunnaisia ​​viivästyksiä
Istuintila Enemmän jalkatilaa kuin lentokoneessa Tilava Ahdas