Juna Pekingistä Pjongjangiin

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Pekingin ja Pohjois-Korean pääkaupungin Pjongjangin välillä kulkee vain yksi pari normaalinopeuksista junaa. Matka kestää noin 25 tuntia 833 mailia (1340 km). Kansainvälinen juna Pekingistä Pjongjangiin on itse asiassa kotimaan junan jatko Pekingistä Dandongiin. Junaan lisätään kaksi vaunua, kun juna saapuu Pohjois-Koreaan.

Juna-aikataulut

  • Junan numero: K27 (Kiina)/5 (Pohjois-Korea): Peking – Pjongjang
  • Lähtö: Pekingin rautatieasema (Kiina: Beijing Railway Station) (Osoite: No. 13, Maojiawan Hutong, Dongchengin alue, Peking) klo 17.27 joka maanantai, keskiviikko, torstai ja lauantai
  • Saapuminen: Pyongyangin rautatieasema (korea: 평양역) klo 18.15 joka tiistai, torstai, perjantai ja sunnuntai

Rautatieasema, jossa on *, tarkoittaa, että maahanmuuttotarkastus tarvitaan.

K27 Peking - Pjongjang
Matkapäivä asema Maa Saapua Lähde
yksi Peking Kiina 17:27
Tianjin 19:03 19:09
Tangshan 20:29 20:32
Shanhaiguan 22:36 22:42
kaksi Shenyang 03:18 03:40
Benxi 04:42 04:48
Fenghuangcheng 06:30 06:33
*Dandong 07:22 10:00
*Sinuiju Pohjois-Korea 10:40 12:39
Dingzhou 15:03 15:13
Pjongjang 18:15
  • Junan numero: K28 (Kiina)/6 (Pohjois-Korea): Pjongjang - Peking
  • Lähtö: Pjongjangin rautatieasema klo 9.55 joka maanantai, keskiviikko, torstai ja lauantai
  • Saapuminen: Pekingin rautatieasema (keskus) klo 8.40 joka tiistai, torstai, perjantai ja sunnuntai

Rautatieasema, jossa on *, tarkoittaa, että maahanmuuttotarkastus tarvitaan.



K28 Pyongyang - Beijing
Matkapäivä asema Maa Saapua Lähde
yksi Pjongjang Pohjois-Korea 09:55
Dingzhou 13:09 13:16
*Sinuij 15:02 16:43
*Dandong Kiina 16:23 18:31
Fenghuangcheng 19:19 19:21
Benxi 21:03 21:06
Shenyang 22:07 22:24
kaksi Shanhaiguan 02:58 03:04
Tangshan 05:21 05:24
Tianjin 06:49 06:55
Peking 08:40

Kuinka ostaa lippu

Juna Pekingistä PjongjangiinJuna Pekingistä Pjongjangiin

Tämän junan varaus aukeaa 1 kuukausi ennen lähtöä. Matkustajat voivat ostaa kansainvälisiä lippuja Pekingistä Pjongjangiin nimetystä lipputoimistosta Beijing International -hotellissa. Mutta toimisto hyväksyy vain käteisen (RMB) ja saatat kohdata siellä kieliongelmia.

On suositeltavaa varata kansainväliset junaliput China Highlightsista. Tee varaus verkossa ja liput toimitetaan hotellillesi ennen saapumistasi.

Lipun varaamiseen tarvittava todistus:

  • Ulkomaalaiset matkustajat: Passi tai matkustuslupa
  • Hongkongin, Macaon ja Taiwanin matkustajat: Manner-matkustuslupa

Viisumi vaaditaan: Kiinan viisumi ja Pohjois-Korean viisumi

kuinka monta pandaa on jäljellä maailmassa

Huomaa: Pohjois-Korean viisumia ei myönnetä yksittäisille matkustajille, vain ryhmämatkailijoille.

Lasten liput:

  • Alle 4-vuotias lapsi voimassaolevalla lipulla aikuisen seurassa on lipunton, jos hän ei majoita yksittäisiä makuupaikkoja. Lapsilippu on ostettava, jos halutaan saada lapselle makuupaikka.
  • 4–12-vuotiaiden lasten tulee ostaa lapsiliput.
  • Yli 12-vuotiaiden lasten tulee ostaa aikuisten liput täydellä hinnalla.

Etsi juna-aikataulut ja tee varaus nyt.

Huomaa:

  • Kiinan rautatiepolitiikan mukaan vain matkustajat voivat itse perua kansainväliset liput Pekingistä Pjongjangiin Pekingin rautatieasemalla.
  • Kansainvälisiä junalippuja ei voida myöntää uudelleen. Uusi lippu on ostettava, jos joku kadottaa lipun.
Kova nukkujaHard Sleeper Peking-Pjongjang-junassa

Mitkä ovat tämän junan tilat?

  • Pehmeä nukkuja ja kova nukkuja on saatavilla Peking-Pjongjang-junassa maanantaina ja torstaina. Keskiviikkona ja lauantaina liikennöivissä junissa on vain hard sleeper -luokka.
  • Kiinalainen ruokavaunu on saatavilla, kun juna on Kiinassa, vain Kiinan juanit hyväksytään (käteisellä). Junan saapuessa Pohjois-Koreaan ruokalava vaihdetaan pohjoiskorealaiseen. Yhdysvaltain dollareita, euroja ja Kiinan yuaneja (käteisellä) hyväksytään.
  • Juna on ilmastoitu osuudella Pekingistä Dandongiin. Mutta Sinuijusta Pjongjangiin ei ole ilmastointia.

Asiat, jotka sinun on tiedettävä ennen junaan lähtöä

  • 1. Dandongissa ja Sinuijussa on maahanmuuttotarkastus. Dandongista Sinuijuan kestää noin 6 tuntia.
  • 2. SLR-kameran objektiivia, jonka polttoväli on yli 150 mm, kaukoputkea ja matkapuhelinta GPS:llä ei saa tuoda Pohjois-Koreaan. Kirja, sanomalehti ja tietokone tarkastetaan tiukasti maahanmuuttotarkastuksessa.
  • 3. Pohjois-Korean armeijan ja poliisien kuvaaminen on kiellettyä. Ja Pohjois-Korean moottoritiellä ei saa ottaa kuvia.
  • 4. Tämä juna myöhästyy aina sähkön puutteen vuoksi.
  • 5. Pekingin rautatieasema on suuri ja vilkas. On suositeltavaa saapua rautatieasemalle vähintään 1,5 tuntia etukäteen.