Peking-Kunming-junat

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Pekingin ja Kunmingin välillä on saatavilla kolme paria suurnopeusjunia. Yksi yön yli kulkeva suurnopeusjuna, D930 ja D393, liikennöi joka perjantai, lauantai, sunnuntai ja maanantai. Päivittäin liikennöi neljä normaalinopeuksista yöjunaa, mutta niiden matka-aika on peräti 33½–44½ tuntia.

Peking–Kunmingin suurnopeusjunat

Nopeita faktoja

Pekingin ja Kunmingin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 12.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G403 08:00 18:49 10 h 49 min
G81 09:00 20:11 11 h 11 min
G405 10:05 22:31 12 h 26 min
D930 16:22 06:30 14 h 8 min

Yllä oleva aikataulu on vain tiedoksi. Katso Pekingistä Kunmingiin ajan tasalla olevat aikataulut.



Kunmingin ja Pekingin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 12.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G404 08:00 > 18:46 10 h 46 min
G402 08:26 21:59 13 h 33 min
G406 10:58 23:18 12 h 20 min
D939 19:35 10:30 14 h 55 min

Pekingin ja Kunmingin suurnopeusjunien lippujen hinnat

Junan tyyppi Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
G Juna 3 623 ¥ (526 $) 1 877,5 ¥ (273 $) 1 147,5 ¥ (167 $)
Junan tyyppi Pehmeä nukkuja Toinen luokka Toinen luokka
D Juna 1 060 ¥ (153 $) 851,5 ¥ (123 $)

Normaalinopeusjunat Peking–Kunming

Nopeita faktoja

Normaalinopeusjuna-aikataulut Pekingistä Kunmingiin

(Päivitetty 12.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K635 08:42 05:02, kolmas päivä 44 h 20 min
Z161 12:34 22:31, toinen päivä 33 h 57 min
K473 16:16 12:57, kolmas päivä 44 h 41 min
Z53 21:14 07:39, kolmas päivä 34 h 25 min

Yllä oleva aikataulu on vain tiedoksi. Katso Pekingistä Kunmingiin ajan tasalla olevat aikataulut.

Normaalinopeusjuna-aikataulut Kunmingista Pekingiin

(Päivitetty 12.3.2020)

elokuun kuun festivaali 2021
Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
Z54 08:08 17:32 kolmantena päivänä 33 h 24 min
K474 19:36 15:26 kolmantena päivänä 43 h 50 min
Z162 21:08 06:52 kolmantena päivänä 33 h 44 min
K636 23:23 22:03 kolmantena päivänä 46 h 40 min

Normaalinopeuksisten junalippujen hinnat Pekingistä Kunmingiin

Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
938 ¥ (136 dollaria) 593 ¥ (86 dollaria) 317 ¥ (46 dollaria)

Peking-Kunming -lento vs juna

Kunmingin ja Pekingin välillä on suoria lentoja päivittäin, kesto noin 4 tuntia. Koko lentolippu economy-istuimelle on noin 500 USD, mikä on paljon kalliimpaa kuin junalippu.

Se voi kuitenkin säästää paljon aikaa ja tarjota paremman matkakokemuksen. Jos lentolipuista on alennuksia, niin se on suositeltava valinta .

Jos haluat matkustaa yön yli kaupunkien välillä, me erittäin suositeltavaa ostaa nukkujalippuja sen sijaan. On vaikea viettää yli 33 tuntia junassa, jossa on kova istuin.