Peking-Hohhot-junat

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Tämä junareitti yhdistää kansallisen pääkaupungin Hohhotiin, joka on Sisä-Mongolian pääkaupunki. Suurnopeusjunat aloittivat liikennöinnin tällä reitillä 30.12.2019. Tämän suurnopeusjunaliikenteen alkamisen jälkeen matka-aika kahden kaupungin välillä lyheni 9 tunnista 2½ tuntiin.

Tällä reitillä liikennöi viisitoista paria suurnopeusjunia ja ne ovat kaikki G-junia. Liikenteessä on myös 13 paria normaalinopeusjunia.

Peking-Hohhot suurnopeusjunat

Nopeita faktoja

Pekingin ja Hohhotin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 1.4.2020)



mulan-symbolit miekalla
Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G2403 07:22 10:09 2 h 47 min
G2483 12:59 15:26 2 h 27 min
G2427 viisi iltapäivällä 19:32 2 h 32 min
G2431 18:00 20:34 2 h 34 min

Huomaa: Yllä luetellut junat ovat vain osa käytössä olevista junista. Aikataulu on vain tiedoksi.

Jos haluat ajantasaiset aikataulut, voit käyttää tämän sivun yläreunassa olevaa hakutyökalua tai tehdä hakuja China Highlights -junalippupalvelumme kautta.

Hohhotin ja Pekingin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 1.4.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G2482 08:33 10:49 2 h 16 min
G2414 10:55 13:18 2 h 23 min
G2434 16:46 19:27 2 h 41 min
G2490 19:00 21:43 2 h 46 min

Pekingin ja Hohhotin suurnopeusjunien lippujen hinnat

Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
577,5 ¥ (83 $) 292 ¥ (42 dollaria) 192,5 ¥ (28 $)

Normaalinopeusjunat Peking–Hohhot

Nopeita faktoja

Normaalinopeusjuna-aikataulut Pekingistä Hohhotiin

(Päivitetty 1.4.2020)

Minkä eläimen vuosi 2019
Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K395 10:51 21:36 10 h 45 min
Z283 11:07 20:41 9 h 34 min
Z179 21:04 06: 14 + 1 9 h 10 min
K885 23:43 09: 06 + 1 9 h 23 min

Huomaa: Yllä luetellut junat ovat vain osa käytössä olevista junista. Aikataulu on vain tiedoksi.

+1 tarkoittaa, että saavut toisena päivänä.

Jos haluat ajantasaiset aikataulut, voit käyttää tämän sivun yläreunassa olevaa hakutyökalua tai tehdä hakuja China Highlights -junalippupalvelumme kautta.

vauvamatkat Kiinaan

Normaalinopeusjuna-aikataulut Hohhotista Pekingiin

(Päivitetty 1.4.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
Z284 08:53 18:31 9 h 38 min
Z184 18:00 03: 08 + 1 9 h 8 min
K574 22:30 09: 01 + 1 10 h 31 min
K396 23:53 09: 49 + 1 9 h 56 min

Normaalinopeuksisten junalippujen hinnat Pekingistä Hohhotiin

Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
267,5 ¥ (38 $) 175 ¥ (25 $) 91 ¥ (13 $)

Pekingistä Hohhotiin - Pitäisikö sinun matkustaa normaalinopeuksisella vai suurnopeusjunalla?

On parempi käyttää suurnopeusjunaa seuraavista syistä:

  • Nopeampi: Kuten niiden nimet viittaavat, suurnopeusjunat ovat paljon nopeampia kuin normaalinopeusjunat. G-junat saavuttavat 350 km/h (217 mph) nopeuden, kun taas normaalinopeuksiset junat (K/T/Z) saavuttavat 160 km/h (99 mph).
    Tämä tarkoittaa, kuten aikatauluista näkyy, että suurnopeusjunamatkan kesto on noin 7 tuntia lyhyempi kuin normaalinopeusjunalla.
  • Mukavampi: G-junat, joissa on maailman edistyksellisimmät tilat, ovat vakaampia ja hiljaisempia. Kaikki suurnopeusjunat ovat ilmastoituja ja savuttomia.
  • Edullinen lipun hinta: Toisen luokan paikkalipun hinta on 28 USD. Yleensä samalla junareitillä toisen luokan hinta suurnopeusjunissa on lähellä normaalinopeuksisten junien pehmovaunuhintaa.
    Tällä reitillä toisen luokan istuimen hinta on kuitenkin paljon halvempi kuin pehmeän nukkujan ja on hinnaltaan lähempänä kovaa nukkujaa.