Peking - Hefei -junat

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Yli 10 paria suurnopeusjunia kulkee Pekingin ja Hefein välillä päivittäin klo 7.45-19.15. Yön aikana kulkee myös neljä paria normaalinopeuksisia junia.

Peking-Hefei suurnopeusjunat

Nopeita faktoja

  • Etäisyys: noin 1000 kilometriä (621 mailia)
  • Päätteet: Pekingin eteläinen rautatieasema , Hefein eteläinen rautatieasema
  • Kesto: noin 5 tuntia
  • Pääpysäkit: Tianjin, Cangzhou, Dezhou, Xuzhou, Jinan

Pekingin ja Hefein suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 12.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G323 10:10 14:56 4 h 46 min
G303 12:30 17:18 4 h 48 min
G161 15:15 20:01 4 h 46 min
G267 17:31 22:30 4 h 59 min

Yllä oleva aikataulu on vain tiedoksi. Katso Pekingistä Hefeihin ajan tasalla olevat aikataulut.



Hefein ja Pekingin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 12.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G266 09:07 13:58 4 h 51 min
G162 12:01 16:53 4 h 52 min
G28 13:33 17:53 4 h 20 min
G322 13:43 18:38 4 h 55 min

Pekingin ja Hefein suurnopeusjunien lippujen hinnat

Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
1 377,5 ¥ (200 $) 734,5 ¥ (107 $) 436 ¥ (64 dollaria)

Normaalinopeusjunat Peking–Hefei

Nopeita faktoja

Normaalinopeusjuna-aikataulut Pekingistä Hefeiin

(Päivitetty 12.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K1071 12:10 01:50 13 h 40 min
K1109 13:35 02:36 13 h 1 min
T63 19:57 07:30 11 h 33 min
Z225 21:50 07:39 9 h 49 min

Yllä oleva aikataulu on vain tiedoksi. Katso Pekingistä Hefeihin ajan tasalla olevat aikataulut.

Normaalinopeusjuna-aikataulut Hefeistä Pekingiin

(Päivitetty 12.3.2020)

milloin on kukon vuosi
Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
T36 18:20 05:56 11 h 36 min
K1072 21:12 11:06 13 h 54 min
Z227 21:40 07:52 10 h 12 min
K1110 23:09 12:50 13 h 41 min

Normaalinopeuksisten junalippujen hinnat Pekingistä Hefeiin

Superior Soft Sleeper Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
772 ¥ (112 $) 414 ¥ (60 $) 269 ¥ (39 $) 145 ¥ (21 dollaria)

Peking–Hefei juna vs lento

Suorat lennot ovat saatavilla Hefein ja Pekingin välillä päivittäin. Kokonaismatka-aika lennon kanssa voi olla noin 6 tuntia. Ensinnäkin yksittäinen matka lennolla kestää noin 2 tuntia.

Toiseksi useimmat lentokentät sijaitsevat kaukana keskustasta, joten lentokenttäkuljetukseen voi kulua vielä kaksi tuntia. Kolmanneksi kotimaan lennoille lähtöselvitysaika sulkeutuu 45 minuuttia etukäteen, joten lentokentälle tulee saapua 2 tuntia ennen lennolle tuloa.

Suurnopeusjunat ovat useimmiten täsmällisiä ja luotijunaliikenne kaupunkien välillä kestää yleensä 5 tuntia. Vertaamalla täsmällisyyttä ja lippujen hintoja, suurnopeusjunat ovat suositeltavia kun matkustat kaupunkien välillä.