Peking - Guilin-juna (suurnopeusjunat ja yöjunat)

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Pekingin ja Guilinin välillä kulkee sekä suurnopeusjunia että normaalinopeuksia. Kaksi nopeat G-junat liikennöivät Pekingin länsi- ja Guilin North -rautatieasemalla, matkan kesto noin 11 tuntia. He lähtevät aikaisin aamulla ja saapuvat yöllä. Toisen luokan paikka maksaa 120 USD per lippu.

Lisäksi niitä on neljä yön junat ajetaan päivittäin tällä reitillä. Ne toimivat Pekingin länsi- ja Guilin/Guilin North -rautatieasemalla, ja matka-aika on 19-28 tuntia. Pehmeän nukkujan lippu maksaa 103 dollaria.

Peking – Guilinin suurnopeusjunat

Pekingin ja Guilinin suurnopeusjunien aikataulut

Pekingistä Guiliniin luotijunaNopea juna Pekingistä Guiliniin

Taulukon junatiedot ja lipun hinta ovat vain viitteellisiä. Jos haluat ajantasaiset aikataulut, voit käyttää tämän sivun yläreunassa olevaa hakutyökalua.



1974 kiinalainen horoskooppielementti

Tai voit napsauttaa ja etsiä China Highlights Train Ticket Service -palvelusta.

(Päivitetty 13.2.2020)

Pekingin läntinen 'Pekingin läntinen rautatieasema' Guilin North'Guilin North -rautatieasemalle
Junan numero Lähtöaika Saapumisaika Kesto
G529 07:08 18:16 11h 8min
G421 09:05 19:46 10h 41min

Guilinista Pekingiin suurten nopeuksien junien aikataulut

(Päivitetty 13.2.2020)

kukon vuosi 2005
Guilin North'Guilin North -rautatieasema' Pekingin läntiseen 'Pekingin läntiseen rautatieasemalle'
Junan numero Lähtöaika Saapumisaika Kesto
G422 10:57 20:53 9h 56min
G530 12:10 22:58 10h 48min

Peking – Guilinin suurnopeusjunien lippujen hinnat

Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
372 US$ (2530 CNY) 190 USD (1290,5 CNY) 120 US$ (806 CNY)

Peking – Guilinin yöjunat

Pekingistä Guiliniin yöjunaYöjuna Pekingistä Guiliniin

Pekingistä Guiliniin yön yli juna-aikataulut

(Päivitetty 13.2.2020)

Pekingin läntinen 'Pekingin läntinen rautatieasema' Guilin North'Guilin North -rautatieasemalle
Junan numero Lähtöaika Saapumisaika Kesto
K21 08:18 12:49 seuraavana päivänä 28h 31min
Z5 16:09 11:23 seuraavana päivänä 19h 14min
K157 18:12 21:20 seuraavana päivänä 27h 8min
Z285 21:08 16:17 seuraavana päivänä 19h 9min

Pekingistä Guiliniin ajan tasalla juna-aikataulut .

Guilinista Pekingiin yöpymisen juna-aikataulut

(Päivitetty 13.2.2020)

Guilin North'Guilin North -rautatieasema' Pekingin läntiseen 'Pekingin läntiseen rautatieasemalle'
Junan numero Lähtöaika Saapumisaika Kesto
K158 04:27 05:52 seuraavana päivänä 25h 25min
Z6 14:37 09:48 seuraavana päivänä 19h 11min
K22 18:30 22:48 seuraavana päivänä 28h 18min
Z286 21:30 17:03 seuraavana päivänä 19h 33min

Guilinista Pekingiin ajan tasalla juna-aikataulut .

kuun uudenvuoden taikausko

Peking – Guilin Train Overnight -junalippujen hinnat

Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
93 dollaria (629 CNY) 59 USD (399 CNY) 35 dollaria (236 CNY)

Kuljetus Pekingin läntiseltä rautatieasemalta

Fengtain alueella sijaitseva Pekingin läntinen rautatieasema on 8 kilometriä lounaaseen Kielletystä kaupungista ja 36 kilometriä lounaaseen Pekingin kansainväliseltä lentoasemalta. Se on sekä suurnopeus- että säännöllisten junien terminaali.

Pekingin kansainväliselle lentokentälle

pekingin läntinen rautatieasemaPekingin läntinen rautatieasema
  • Lentokenttäbussilla: Ota lentoasemalinja 7 suoraan Beijing Capitalin kansainvälisen lentokentän terminaalista 2, matkan kesto 1,5–2 tuntia.
  • Metrolla: Kulje Pekingin metrolinjalla 9 Pekingin läntiseltä rautatieasemalta sotamuseoon - linjaa 1 Jianguomeniin - linjaa 2 Dongzhimeniin - linjalla Airport Express Capitalin lentokentälle.

Pekingin rautatieasemalle

  • Metrolla: Kulje Pekingin metrolinjalla 9 Pekingin läntiseltä rautatieasemalta sotamuseoon - linjaa 1 Jianguomeniin - linjaa 2 Pekingin rautatieasemalle.

Pekingin eteläiselle rautatieasemalle

  • Metrolla: Aja linjalla 7 Pekingin läntiseltä rautatieasemalta Caishikouhun - linjaa 4 Pekingin eteläiselle rautatieasemalle.

Kuljetus Guilinin pohjoiselta rautatieasemalta

Guilin North on suurnopeusjuna-asema, joka palvelee pääasiassa Guangzhou-Guilin- ja Guiyang-Guilin-suurnopeusjunia. Se on kauempana kaupungin keskustasta Guilinin asemalta. Mutta matkustajat pääsevät Guilin Northista keskustaan ​​tai tärkeimpiin maisemakohteisiin helposti busseilla.

Guilinin rautatieasemalle

  • Bussilla: 100

Juna vs lento

Lento Pekingistä Guiliniin kestää vain 3 tuntia. On selvää, että lento on paljon nopeampi kuin juna. Joskus lentolipun hinta on jopa halvempi kuin toisen luokan suurnopeusjunan lippu Peking - Guilin -matkalle.

Yöjuna on halvin tapa matkustaa näiden kahden kaupungin välillä, ja se voi myös säästää yön hotellilaskussa. Pehmeää nukkujaa suositellaan, jos aiot matkustaa yöjunalla.

Aiheeseen liittyvät artikkelit

  • Guilin – Hongkongin suurnopeusjuna
  • Peking – Shanghain suurnopeusjuna
  • Guilin – Guangzhoun suurnopeusjuna
  • Vinkkejä Kiinan junamatkustukseen