Peking - Datong-suurnopeusjuna

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Datong on kuuluisa turistikaupunki Pohjois-Kiinassa. Pekingistä Datongin rautatie on erittäin suosittu. Nopea liikenne Pekingin ja Datongin välillä on nyt saatavilla, ja matka-aika on noin 2 tuntia. Pekingin ja Datongin väliset suurnopeusjunat päättyvät Qinghen tai Beijing North -asemille Pekingissä ja Datongin eteläiselle asemalle Datongissa.

Lisäksi Pekingin ja Datongin välillä kulkee edelleen normaalinopeuksisia junia, joiden matka-aika on noin 6 tuntia. Suurin osa niistä on yöjunia, jotka lähtevät yöllä ja saapuvat aikaisin aamulla. Kova nukkuja ja pehmeä nukkuja suositellaan, jos matkustat junalla Pekingin ja Datongin välillä.

Nopeita faktoja

Peking – Datongin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 17.2.2020)



Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G2501 06:40 09:02 2 h 22 min
G2505 08:40 11:00 2 h 20 min
G2507 10:02 12:07 2 h 5 min
G2513 14:22 16:28 2 h 6 min
G2515 15:07 17:35 2 h 28 min
G2521 18:24 20:43 2 h 19 min
G2523 19:54 21:59 2 h 5 min

*Pekingistä Datongin suurnopeusjunat lähtevät Pekingin pohjoiselta tai Qinghen rautatieasemalta ja päättyvät Datongin eteläiselle rautatieasemalle. Liput Pekingin pohjoiselta asemalta ovat hieman kalliimpia kuin Qinghen asemalta. Tarkista täydelliset Pekingin ja Datongin suurnopeusjunien aikataulut.

Datong – Pekingin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 17.2.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G2502 07:06 09:10 2 h 4 min
G2506 09:23 11:35 2 h 12 min
G2510 11:20 13:32 2 h 12 min
G2512 12:28 14:31 2 h 3 min
G2518 17:05 18:47 1 h 42 min
G2520 18:07 20:08 2 h 1 min
G2524 21:03 23:06 2 h 3 min

*Datong-Peking-suurnopeusjunat lähtevät Datongin rautatieasemalta ja päättyvät Qinghen tai Pekingin pohjoisen rautatieasemalle. Tarkista täydelliset Datong Pekingin suurnopeusjuna-aikataulut .

Peking – Datongin suurnopeusjunien lippujen hinnat

Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
52 USD (355 CNY) 34 dollaria (230 CNY) 19 USD (128 CNY)

Datong – Pekingin säännölliset junat

Peking – Datongin juna-aikataulut

(Päivitetty 17.2.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K55 02:48 08:57 6 h 9 min
K961 02:54 09:08 6 h 14 min
K711 03:36 09:35 5 h 59 min
K263 09:25 15:55 6 h 30 min
K395 10:51 16:59 6 h 08 min
Z283 11:07 17:07 6 h
K1177 13:30 20:01 6 h 31 min
K615 15:00 21:29 6 h 29 min
1133 15:30 22:23 6 h 53 min
K573 20:37 02:41 seuraavana päivänä 6 h 4 min
K41 20:45 02:55 seuraavana päivänä 6 h 10 min
Z179 20:06 03:12 seuraavana päivänä 6 h 6 min
K597 21:32 03:34 seuraavana päivänä 6 h 6 min
K89 22:17 04:19 seuraavana päivänä 6 h 2 min
Z317 22:50 04:54 seuraavana päivänä 6 h 4 min
K695 23:32 06:05 seuraavana päivänä 6 h 33 min
K885 23:43 05:48 seuraavana päivänä 6 h 5 min

Peking – Datongin säännölliset juna-aikataulut

(Päivitetty 17.2.2020)

suuri kiinan portaiden muuri
Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
K90 01:39 07:25 5 h 46 min
K264 01:57 08:21 6 h 24 min
K574 03:03 08:58 5 h 55 min
K396 03:31 09:49 6 h 18 min
Z180 03:55 09:55 6 h
K1178 04:34 12:15 7 h 41 min
K886 05:04 11:30 6 h 26 min
K616 07:16 13:40 6 h 24 min
K712 07:56 13:55 5 h 59 min
1134 08:05 14:22 6 h 17 min
Z284 12:39 18:31 5 h 52 min
K42 13:26 19:39 6 h 13 min
Z318 15:38 21:50 6 h 12 min
K696 16:30 22:35 6 h 5 min
K962 22:13 04:37 seuraavana päivänä 6 h 24 min
K56 22:27 04:27 seuraavana päivänä 6 h
K598 23:03 04:54 seuraavana päivänä 5 h 51 min

Peking – Datongin säännöllisten junalippujen hinnat

Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
27 USD (189 CNY) 17 USD (120 CNY) 8 dollaria (53,5 CNY)

Suurnopeusjuna vs säännölliset junat

1. Pekingissä suurnopeusjunat lähtevät tai päättyvät Pekingin pohjoiselle rautatieasemalle tai Qinghen rautatieasemalle, jotka ovat erilaisia ​​asemia kuin yleisimmin käytetyt Pekingin lännen ja Pekingin eteläisen suurnopeusjuna-asemat. Datongissa suurnopeusjunat lähtevät tai päättyvät Datongin eteläiselle rautatieasemalle, joka on hiljattain rakennettu suurnopeusjuna-asema kaukana kaupungin keskustasta.

2. Säännölliset junat päättyvät molempien kaupunkien juna-asemille, jotka sijaitsevat keskeisellä paikalla.

3. Suurnopeusjunat ovat nopeampia ja mukavampia.

4. Suurnopeusjunien lippujen hinnat ovat korkeammat kuin tavallisten junalippujen hinnat.

5. Yön yli säännölliset junat, kuten K89, K695, K885 Pekingistä Datongiin; ja junat K962, K56, K598 Datongista Pekingiin voivat säästää päivän nähtävyyksien katseluun kuluvan ajan ja hotellin laskun.

Aiheeseen liittyvät artikkelit