Peking-Changchun junat

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Pekingin ja Changchunin välillä liikennöi yli 24 junaparia. Niistä 10 paria on suurnopeusjunia, jotka kestävät 5-7½ tuntia koko matkalta. Loput ovat normaalinopeuksisia junia, mukaan lukien yöjunat, jotka kestävät 8–14 tuntia.

shanghain Kiinan kartta

Peking-Changchun suurnopeusjunat

Nopeita faktoja

  • Etäisyys: 1 001–1 164 kilometriä (622–723 mailia)
  • Päätteet: Pekingin rautatieasema , Pekingin eteläinen rautatieasema , Changchunin rautatieasema, Changchunin läntinen rautatieasema
  • Kesto: 5-7½ tuntia
  • Pääpysäkit: Qinhuangdao, Jinzhou, Shanhaiguan, Shenyang, Tangshan

Pekingin ja Changchunin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 11.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
D29 06:34 13:13 6 h 39 min
G237 14:30 19:42 5 h 12 min
D23 15:33 22:10 6 h 37 min
G239 viisi iltapäivällä 21:59 4 h 59 min

Yllä oleva aikataulu on vain tiedoksi. Katso Pekingistä Changchuniin ajan tasalla olevat aikataulut .



Changchunista Pekingiin suurten nopeuksien junien aikataulut

(Päivitetty 11.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
D24 07:46 14:14 6 h 28 min
G240 11:30 16:29 4 h 59 min
D22 16:00 22:12 6 h 12 min
G384 16:45 22:53 6 h 8 min

Pekingin ja Changchunin suurnopeusjunien lippujen hinnat

Junan tyyppi Business Class Superior luokka Ensimmäinen luokka Toinen luokka
G Juna 1 363,5 ¥ (196 $) 812,5 ¥ (118 $) 708,5 ¥ (103 $) 433 ¥ (63 dollaria)
D Juna - - 426 ¥ (62 dollaria) 265,5 ¥ (39 $)

Normaalinopeusjunat Peking–Changchun

Nopeita faktoja

  • Päätteet: Pekingin rautatieasema , Changchunin rautatieasema
  • Kesto: 8-14 tuntia
  • Pääpysäkit: Qinhuangdao, Jinzhou, Shanhaiguan, Shenyang, Tangshan

Normaalinopeusjuna-aikataulut Pekingistä Changchuniin

(Päivitetty 11.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
Z157 05:58 14:55 8 h 57 min
K1023 16:23 06:18 13 h 55 min
Z61 22:10 06:35 8 h 25 min

Yllä oleva aikataulu on vain tiedoksi. Katso Pekingistä Changchuniin ajan tasalla olevat aikataulut .

Normaalinopeusjuna-aikataulut Changchunista Pekingiin

(Päivitetty 11.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
T298 00:06 11:23 11 h 17 min
Z62 21:58 06:08 8 h 10 min
Z118 23:46 08:36 8 h 50 min

Normaalinopeuksisten junalippujen hinnat Pekingistä Changchuniin

Superior Soft Sleeper Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
773 ¥ (112 dollaria) 386 ¥ (56 dollaria) 248 ¥ (36 dollaria) 128,5 ¥ (19 $)

Lennot Peking–Changchun vs junat

Lennot Pekingin ja Changchunin välillä kestävät 1-2 tuntia. Lentolippu on kuitenkin kalliimpi kuin junalippu. Myös lentosi saattaa viivästyä sääolosuhteiden ja lennonjohdon vuoksi.

Lisäksi suurin osa lentokentät ovat kauempana keskustasta kuin juna-asemilla. Joten jos lasket matka-ajan lentokentälle/lentokentältä ja koneeseen nousemiseen kuluvan ajan, suurnopeusjunassa ja lennolla käytetyn ajan välillä on pieni ero.

Jos haluat viettää enemmän aikaa nähtävyyksiin tutustuen tai liikeasioissa, harkitse yöpymisjunia. Nämä junat mahdollistavat sen säästää hotellihuoneen kustannuksissa ja saada enemmän vapaata aikaa päivän aikana.

mitä saa kiinalaisesta noutoruokasta